niedziela, 22 maja 2016


Cyberprzemoc - ciąg dalszy


Phishing i Spoofing





Phishing to wyłudzanie danych osobistych i informacji np. o hasłach do kart kredytowych, kont bankowych oraz podszywanie się pod jakąś instytucję w celu kradzieży dużej ilości pieniędzy lub poufnych danych. Włamywanie się na czyjś profil społecznościowy, gmail itp. aby go uszkodzić zniszczyć, zmienić hasło, ośmieszyć osobę, która jest jego właścicielem.




Przestępcy chcą przekonać odbiorcę do kliknięcia w niewinnie wyglądający link, który wcale nie prowadzi do prowadzi do prawdziwej strony, tylko w tle instaluje się tzw. "złośliwe oprogramowanie". Aby uniknąć sytuacji, w których ktoś okrada nas, trzeba pamiętać, że poważne, prawdziwe firmy nigdy nie każą nam podawać ważnych informacji za pomocą maila.






Spoofing - szereg technik służących do podszycia się za kogoś w sieci.
(spoof ang. naciąganie, szachrajstwo)
W procesie skomplikowanych czynności przestępcy wpływają na automatyczne przetwarzanie, gromadzenie i przesyłanie informacji, czego skutkiem jest uzyskanie od potencjalnych ofiar ich majątku pieniężnego lub wyrządzenie im szkód. Ogólnie - oszustwo komputerowe.
To zdjęcie w uproszczeniu obrazuje nam jak przestępcy wyzyskują na nas hasła do kont naszych banków.





Należy pamiętać, że za wszystkie formy cyberprzemocy grozi kara więzienia i są one uznawane za przestępstwo.






















Cyberprzemoc - ciąg dalszy

Trollowanie


Co to jest? Krótko mówiąc zniesławianie i zniewaga wobec innych użytkowników, różnego typu nieprzyjazne zachowania. Zaliczają się do tego próby rozbicia prowadzonych rozmów na forach internetowych, uwagi które obrażają naszego rozmówcę, a nawet pogardliwy stosunek wobec niego. Może być to także obsesyjne zwracanie uwagi np. na błędy ortograficzne, połączone z wyzywaniem tej osoby albo złośliwe komentarze niezwiązane z tematem dyskusji. Jeśli zauważy się takie zachowanie, można zwrócić się z prośbą do administratora serwisu o usunięcie komentarza.




Formą trollowania może być rozsyłanie kompromitujących i ośmieszających zdjęć, bez wiedzy osoby na nim przedstawionej. Nawet jeśli uważamy, że jakieś zdjęcie nie jest wcale ośmieszające, to i tak nie możemy go publikować bez jej zgody, ponieważ jest to karalne i ta osoba może nie życzyć sobie  udostępniania tego.








Cyberprzemoc - ciąg dalszy


Stalking

Polega na uporczywym obrażaniu kogoś, wysyłaniu przykrych treści na temat tej osoby, za pomocą fałszywych kont. Także podszywanie się pod kogoś w celu ośmieszenia oraz wykorzystywanie jego danych osobowych bez jego zgody jest formą stalkingu. Zablokowanie stalkera na nic się nie zdaje, ponieważ ich największą bronią jest to, że bez problemu mogą założyć nowe konto na którym dalej będą gnębić swoją ofiarę. Na dodatek mogą posługiwać się kilkoma formami komunikowania się naraz.





Będąc świadkiem stalkingu lub innej formy cyberprzemocy należy:
  • przede wszystkim nie przekazywać dalej krzywdzących treści, 
  • zawsze starać się pomóc ofiarom cyberprzemocy, 
  • poinformować o tym kogoś dorosłego np. rodziców, nauczycieli, 
  • polecić ofierze kontakt z organizacjami zajmującymi się zwalczaniem cyberprzemocy.


Będąc ofiarą cyberprzemocy należy:
  • nie odpowiadać na zaczepki w sieci,
  • natychmiast powiedzieć o tym zaufanemu dorosłemu (najlepiej rodzicom),
  • nie zwlekać z powiadomieniem o tym odpowiednich służb np. policja,
  • domagać się skasowania zdjęć i filmów zrobionych wbrew naszej woli,
  • zachować dowody przemocy,
  • szukać pomocy na odpowiednich stronach np. Helpline.org.pl







Cyberprzemoc - ciąg dalszy

Flaming

Flaming - celowe zaognianie dyskusji, mające na celu doprowadzić do "wojny" w rzucaniu obelgami, w której dozwolone są wszystkie chwyty. Często nawet kończą się na groźbach, które w ofiarach flamingu mogą wzbudzić lęk i obawy przed ich spełnieniem. Jest to również nakłanianie kogoś do zrobienia czegoś wbrew jego woli drogą poczty elektronicznej, portali społecznościowych, telefonu itd., pod groźbą uśmiercenia jego lub kogoś z jego rodziny.





Pozwolę sobie również przytoczyć kilka historii dotyczących flamingu;

"Ostatnio dostaję na GG różne groźby. Na początku nie przejmowałam się tym i zablokowałam tą osobę, ale ona teraz wciąż pisze do mnie z nowych numerów i raz napisała mi gdzie mieszkam i że przyjdzie pod mój dom kiedyś i mnie zleje. Teraz się boję wychodzić sama... "


"Kiedyś rozmawiałam z jednym Krzyśkiem na czacie i myślałam, że to mój przyjaciel. On się chyba później we mnie zakochał. Ale ja nie chciałam, żeby to było coś więcej. Niestety, wysłałam mu kiedyś kilka bardzo prywatnych zdjęć i teraz on pisze, że jeśli nie spotkam się z nim to on wyśle te zdjęcie moim rodzicom i nauczycielom na naszej klasie. Wiem, że byłam głupia, ale teraz nie wiem co zrobić..."


 "Od jakiegoś czasu dostaję bardzo dziwne e-maile od jakiegoś anonima. Na początku to były zdjęcia umarłych ludzi z podpisem „już niedługo też cię to czeka”. A teraz ktoś zrobił fotomontaż mojego zdjęcia z naszej klasy i leżę na nim w trumnie, a pod spodem jest napis „trzeba było uważać”. I ten ktoś wie, gdzie chodzę do szkoły, bo na tym zdjęciu w tle był umieszczony nasz szkolny budynek. Boję, że to nie jest już tylko głupi żart, że to może naprawdę jakiś psychol..."






czwartek, 19 maja 2016

Cyberprzemoc



Cyberprzemoc


Co to jest cyberprzemoc? To słowo jest raczej powszechnie znane, ale nie każdy wie co to tak naprawdę znaczy.